Futsal first division 2013/14


Group Øst

Flamuri          22 17  3  2 112- 37 54 Promoted
---------------------------------------
Holmlia          22 14  4  4 135- 77 46
Vålerenga        22 11  5  8  84- 61 38
Lillehammer      22 11  3  8  97- 74 36
OSI              22 11  2  9  89- 63 35
Klemetsrud       22 10  2 10 102- 86 32
Lier             22  9  1 12  97-129 28
Varsjøen         22  9  0 13  77-108 27
Grorud 2         22  8  2 12  78-100 26
Solør 2          22  7  3 12  67-122 24
Fortuna Oslo     22  6  2 14  74-103 20
Hvit Rød Oslo    22  5  1 16  56-108 16

KFUM Oslo 2 withdrew
DK Solvang withdrew

Group Sør

Ulefoss             6  4  1  1 27-22 13 Play-off
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Høllen              6  3  0  3 32-22  9
Donn                6  2  1  3 33-27  7
Tobienborg          6  2  0  4 20-41  6

Group Vest

Øystese           20 14  4  2 96- 55 46 Play-off
Sartor            20 12  4  4 92- 66 40 Play-off
Krohnsminde       20 13  0  7 92- 78 39 Play-off
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Vadmyra           20 10  7  3 86- 50 37
Hajduk Bergen     20 11  3  6 93- 76 36
NHH FK            20 10  3  7 53- 55 33 (ex NHHI) 
Brann             20  7  3 10 89- 73 24
Voss              20  6  1 13 80-106 19
Nordhordland      20  6  1 13 50- 88 19
Dragefjellet      20  4  1 15 46- 85 13
Sotra             20  3  1 16 71-116 10

Group Midt

Pumas             16 14  0  2 109-36 42 Play-off
Freidig           16 13  0  3  91-38 39 Play-off
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Othilienborg      16  9  3  4  64-50 30
Vegakameratene 2  16  6  2  8  43-36 20*
NTNUI             16  6  1  9  52-68 19
Strindheim        16  6  0 10  51-61 18
Tepa              16  4  3  9  43-89 15
Charlottenlund    16  4  1 11  45-95 13
Tiller 2          16  4  0 12  47-72 12*

Sjetne withdrew

* Both teams withdrew from Vegakameratene 2 - Tiller 2 game. Result 0-0, and no points awarded.

Group Nord (Nordland, 1)

Svartisen          10  9  0  1 73-23 27 Play-off Nord
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Mosjøen            10  8  0  2 57-32 24
Herøy/Dønna        10  5  0  5 32-38 15
Stålkameratene     10  4  0  6 31-43 12
King Kennys        10  2  0  8 35-48  6
Nesna              10  2  0  8 31-75  6

Mo withdrew
Stålfot withdrew

Group Nord (Nordland, 2)

Hulløy              9  7  1  1 56-27 22 Play-off Nord
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Hulløy 2            9  4  1  4 37-44 13
Grand Bodø          9  3  1  5 27-40 10
Fauske/Sprint       9  2  1  6 25-34  7

Innstranden withdrew

Group Nord (Troms)

Nordpolen          11  9  2  0 84-31 29 Play-off Nord (Troms)
Lødingenpatriotan  11  9  0  2 92-25 27 Play-off Nord (Troms)
Tromsø             11  7  0  4 43-35 21 Play-off Nord (Troms)
Sortland           11  5  4  2 69-38 19 Play-off Nord (Troms)
Hinnøya            11  6  1  4 61-40 19 Play-off Nord (Troms)
Berserk            11  6  1  4 63-45 19 Play-off Nord (Troms)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sjarmtrollan 2     11  6  1  4 63-48 19
TSI                11  6  0  5 48-36 18
Tromsø 2           11  3  1  7 33-57 10
Sølvreven          11  1  3  7 34-59  6
Nordlyskameratene  11  1  1  9 39-111 4
Arvedàvgi          11  0  0 11 37-141 0


Play-off Nord (Troms) ===================== Nordpolen 5 4 1 0 29- 8 42 Play-off Nord Lødingenpatriotan 5 3 2 0 29-18 38 Play-off Nord - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Tromsø 5 2 1 2 22-21 28 Hinnøya 5 2 0 3 16-29 25 Sortland 5 1 0 4 16-24 22 Berserk 5 1 0 4 18-30 22 Play-out Nord (Troms) ===================== Sjarmtrollan 2 4 4 0 0 14- 6 31 TSI 4 3 0 1 17-12 27 Tromsø 2 4 1 0 3 9-19 13 Sølvreven 4 2 0 2 15-11 12 Nordlyskameratene 4 0 0 4 12-19 4 Arvedàvgi withdrew Play-off Nord (in Tromsø) ============= 8/2: Nordpolen - Svartisen 6-1 Lødingenpatriotan - Nordpolen 4-4 Svartisen - Lødingenpatriotan 3-4 Nordpolen 2 1 1 0 10- 5 4 Play-off Lødingenpatriotan 2 1 1 0 8- 7 4 Play-off - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Svartisen 2 0 0 2 4-10 0 Hulløy withdrew Play-off group 1 (in Bergen) ================ 8/3: Krohnsminde - Øystese 1-2 Pumas - Krohnsminde 6-5 Øystese - Pumas 2-5 Pumas 2 2 0 0 11- 7 6 Play-off semifinal Øystese 2 1 0 1 4- 6 3 Play-off semifinal - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Krohnsminde 2 0 0 2 6- 8 0 Freidig withdrew Play-off group 2 (in Bergen) ================ 8/3: Lødingenpatriotan - Nordpolen 2-2 Sartor - Ulefoss 5-2 Nordpolen - Sartor 7-1 Ulefoss - Lødingenpatriotan 2-6 Lødingenpatriotan - Sartor 5-4 Ulefoss - Nordpolen 2-7 Nordpolen 3 2 1 0 16- 5 7 Play-off semifinal Lødingenpatriotan 3 2 1 0 13- 8 7 Play-off semifinal - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Sartor 3 1 0 2 10-14 3 Ulefoss 3 0 0 3 6-18 0 Play-off semifinal (in Bergen) ================== 9/3: Pumas - Lødingenpatriotan 3-6 Nordpolen - Øystese 5-2 Play-off final (in Bergen) ============== 9/3: Lødingenpatriotan - Nordpolen 3-4 Nordpolen promoted.


© Copyright 2007 Lars Aarhus and RSSSF Norway
For private, non-commercial use copying this document in whole or part is allowed provided proper acknowledgement is given to RSSSF Norway. For any commercial use on any media copying is not allowed without the prior written permission of RSSSF Norway. 29. april 2014